Stanislav:Češi i cizinci řeší ve výsledku ty stejné problémy
Stanislav Butorin vede na Černém Mostě pobočku neziskové organizace Integračního centra Praha (ICP), která pomáhá cizincům v integraci do české společnosti prostřednictvím bezplatných služeb. „Ať už se ale jedná o cizince či Čechy, všichni ve výsledku řeší ty stejné problémy“, říká na základě svých zkušeností Stanislav a doplňuje, že se jedná zejména o hledání bydlení, práce, doktorů či škol.
Stanislav si sám procesem integrace prošel, když přišel do České republiky před šestadvaceti lety z Ruska. Vystudoval sociální a kulturní antropologii, protože ho vždy zajímaly kultury a jazyky a po studiích začal pracovat v Integračním centru Praha jako interkulturní pracovník. Měl na starosti doprovody cizinců na instituce a tlumočení. Sám pozici popisuje jako tvoření pomyslného mostu mezi národnostní menšinou a většinovou společnosti. Později získal na starosti vedení pobočky, na které pracují čtyři zaměstnanci.
ICP nabízí kromě služeb interkulturních pracovníků také poradenství pro cizince, při kterém jim pomáhá řešit například povolení k pobytu nebo radí, jak se vyznat v sociálním systému. Důležitou službou, kterou organizace nabízí, jsou také kurzy českého jazyka či vzdělávací semináře, na kterých se cizinci seznamují například se systémem daní, s podmínkami pro získání občanství nebo se učí finanční gramotnosti. Aktivity Integračního centra jsou široké a kromě pomoci zahrnují i akce, které slouží ke vzájemnému poznávání Čechů a cizinců a jejich kultur. V červnu 2018 například ICP pořádalo ve spolupráci se ZŠ Generála Janouška na Praze 14 akci „Hry bez hranic“, na které si žáci prvního stupně měli možnost vyzkoušet hry z různých koutů světa.
Největší radost má ale Stanislav Butorin ze zápisů dětí do škol. „Těší mě, když se nám podaří vysvětlit rodičům místní vzdělávací systém a začlenit jejich ratolesti do škol,“ přibližuje. Nedávno také centrum pomohlo vyjednat s podporou ministerstva školství státní občanství pro nadějnou plavkyni, která sklízí úspěch na národní úrovni a nyní může reprezentovat naši zemi i v zahraničí.
Další Informace
Kontakt
Adresa: Bratří Venclíků 1072/6, 198 00 Praha 14
Otevírací doba: Po, Út, Čt: 8.00 – 16.00 hod.
praha14@icpraha.com
Projekt Integrační centrum Praha VI, reg. č. AMIF/10/03, je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra České republiky.