Hana:Audioprocházka: Barevný Černý Most
Architektka Hana Řepková má jako památkář velmi bizarní koníček: zajímají ji sídliště. Baví ji objevovat jejich, mnoha očím dosud skryté, dobré stránky. Sídlištím se věnuje od roku 1986, přednáší a píše o nich od roku 2012. Má za sebou regulaci barevného řešení fasád sídlišť Prahy 6 a 8 a několik kapitol nové knihy o sídlišti Ďáblice. V rámci audioprocházky po Černém Mostě nabídne odborný pohled na nástavby a zateplené i dosud intaktní fasády s komentářem, jaká řešení architektuře sídlišť svědčí a kudy cesta ke zvýšení kvality prostředí nevede.
Jaká je první vzpomínka, kterou si vybavujete ve spojení s vaším zájmem o architekturu?
Architektura mě začala zajímat v okamžiku, kdy mě přestala obklopovat. To se přihodilo v gymnaziálních letech po přestěhování z rodného Starého Města Pražského na nedokončené sídliště Bohnice.
Kdy jste se rozhodla se architektuře a památkové péči věnovat profesně a co vás k tomu vedlo?
Zájem o sídliště předcházel zájmu o památky. Studovala jsem urbanismus na pražské fakultě architektury a zaujalo mne, že architekt řeší samotné domy, kdežto urbanista rozhoduje o tom, zda a kde ty domy vůbec budou. Díky urbanistickému pohledu vnímám sídliště od počátku jako celek, ne jako shluk vzájemně nesouvisejících objektů.
Na jakých zajímavých projektech právě pracujete?
Na metodice regenerace sídlišť, na srovnání českých sídlišť s našimi sousedy (Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko), mapuji památkově chráněné a památkově hodnotné obytné soubory v Čechách a přilehlém okolí.
Dají se najít prvky, které jsou společné pro moderní stavby sídlišť a historické budovy? Takové, které by nás nenapadly?
I sídliště si překvapivě zaslouží respekt, lze s nimi lépe nakládat, pokud důkladněji poznáme jejich historii a jejich specifika včetně původní podoby.
Je nějaká otázka, na kterou byste byla ráda, aby se vás někdo zeptal, ale zatím ji nikdo nepoložil?
Lze pro sídliště něco udělat? Otevřít celostátní odbornou i veřejnou diskuzi o negativech a pozitivech sídlišť, o jejich místě v dějinách architektury, o jejich významu pro společnost, o jejich budoucnosti a cestách k jejich zhodnocení.
Nebo:
Mělo by smysl vytvořit cyklus pořadů věnovaných sídlištím u nás i ve světě, jejich minulosti a budoucnosti? Určitě by bylo vhodné využít velký ohlas Paneláků i Panelandu a navázat na jejich poznatky. Odborníků i témat je dostatek.
Seznam zastavení:
1. Výhled přes údolí na ČM1
2. MŠ Sluníčko a DDM, ZUŠ a knihovna
3. Pohled na Doležalovu 7-19
4. Pohled na Doležalovu 1-5 a kolem
5. Pohled na Vašátkovu a) 16 - 18 b) 25
6. Nám. Plk. Vlčka 1-3, Irvingova 1-5
7. Pohled přes Ocelkovu na Vybíralovu 1
8. Panoramatický pohled (vnitroblok Šebelova)
9. Panoramatický pohled (od gen. Janouška 13 - 15)
10. Pohled na Bojčenkovu 1-3
11. Pohled na Cíglerovu 10 - 16
12. Průhled Trytovou ulicí
13. Pohled na Cíglerovu 18-24
14. Pohled na Cíglerovu 26-32, 34-36
Mapku k audioprocházce najdete ZDE. Nahrávky zastavení najdete ZDE.